Otevíráme!

15.02.2024

Revoluční Centrum pro porod císařským řezem otevírá své brány v rakovnické porodnici

15.02.2024 

Rakovnická porodnice se chystá na novou éru v poskytování porodní péče a otevírá Centrum pro porod císařským řezem. Prostřednictvím tohoto kroku má ambici přinést ženám individuální a laskavý přístup k císařskému řezu, podpořený moderními technologiemi a nadstandardními službami.


Porodnice v Rakovníku je známá důrazem na individualizovanou péči pro každou ženu. "Respektujeme porodní přání a pokud všechno probíhá bez komplikací, mohou u nás ženy rodit v poloze, která jim vyhovuje, třeba na žíněnce nebo ve vaně," uvádí Tereza Zobalová, vedoucí lékařka porodního sálu. Jinou polohu než klasickou na zádech intuitivně volí téměř polovina žen, nejčastější je poloha na boku, v té loni v Rakovníku porodilo téměř 20% žen. 

Díky respektování přirozeného mechanismu porodu, využívání různých poloh a skvělé péči našich porodních asistentek u nás loni porodilo zcela bez poranění 25% žen a celá polovina rodiček měla jen drobné kosmetické poranění nebo nejnižší stupeň poranění hráze.

"Porod je přirozený děj, který potřebuje svůj čas. Díky respektování přirozeného mechanismu porodu, využívání různých poloh a skvělé péči našich porodních asistentek u nás loni porodilo zcela bez poranění 25% žen a celá polovina rodiček měla jen drobné kosmetické poranění nebo nejnižší stupeň poranění hráze. Tzn. episiotomii neboli nástřih hráze bylo potřeba provést jen u 10% porodů, většinou z důvodu akutního ohrožení miminka, které v takovém případě musí přijít na svět co nejdříve. 12% žen mělo poranění odpovídající nástřihu, ke kterému ale došlo samovolně a jen necelá 2% žen měla poranění hráze vyššího stupně," dodává lékařka.

Co vás přivedlo na myšlenku založit Centrum?

Stále se vzděláváme a zlepšujeme v podpoře přirozeného porodu, inovujeme postupy, modernizujeme prostory... Přesto téměř každá čtvrtá žena v České Republice rodí císařským řezem. Rozhodli jsme se tedy zaměřit naši pozornost i na tyto ženy - umožnit i jim prožít porod s důrazem na jejich přání a umožnit i jim hezký porodní prožitek.", říká Radek Poláček, přimář gynekologicko-porodnického oddělení v Rakovníku.

Co předcházelo otevření Centra? Co jste museli připravit, jak jste získali zkušenosti? 

RP: Hodně jsme přemýšleli nad tím, co je pro maminky chystající se na císařský řez důležité, jak jim porod zpříjemnit. Vrcholem našich příprav byla stáž naší vedoucí lékařky, kterou absolvovala na renomované klinice Charité v Berlíně. Inspirovali jsme se jejich technikou císařského řezu a snažíme se standardy této prestižní instituce posunout ještě o kousek dále, mimo jiné i v oblasti využívání virtuální reality (VR) během porodů, což je běžné např. v zubním lékařství a v estetické medicíně. Cíleně jsme pak vybírali ženy pro účast v testovacím režimu programu laskavého císařského řezu, při kterém jsme detailně ladili postupy a techniku. Zmodernizovali jsme naše operační sály a instalovali reproduktory pro poslech uklidňující hudby. Díky těmto technologickým pokrokům se snažíme minimalizovat stres a nepříjemné pocity spojené s císařským řezem.Může se žena rozhodnout pro porod císařským řezem sama, děláte i tzv. císařský řez na přání?

TZ: Ne, to není smyslem Centra. Císařský řez je velká břišní operace s mnoha riziky a musí být indikován po pečlivém zvážení všech pro a proti. Je ale spousta žen, které z nějakého důvodu musí podstoupit plánovaný císařský řez. A právě pro ty je Centrum určeno. Tím, že jde o operaci plánovanou, mohou za námi ženy dorazit klidně z druhého konce republiky.

Je pravda, že po císařském řezu musí následovat další porod znovu císařem?

TZ: Vůbec ne. Mezi veřejností někdy slýchám, že "jednou císař, vždycky císař", ale opak je pravdou. Jsou-li splněny podmínky, velmi podporujeme spontánní porod po císařském řezu. Loni se o něj u nás pokusilo 72 žen, z nichž 71% bylo úspěšných.

Jsou-li splněny podmínky, velmi podporujeme spontánní porod po císařském řezu. Loni se o něj u nás pokusilo 72 žen, z nichž 71% bylo úspěšných.

Co jsou tedy hlavní výhody porodu ve vašem Centru? 

RP: Všem ženám, které se rozhodnou pro naše Centrum, upravíme péči na míru. Někdo preferuje vidět, jak se jeho miminko rodí a okamžitý bonding, tj. mít miminko ihned po vybavení u sebe, někdo naopak raději využije možnost odvést pozornost pomocí VR brýlí a miminko nechat vyšetřit pediatrem hned, jak je to možné. To vše umožňujeme.

Někdo preferuje vidět, jak se jeho miminko rodí a okamžitý bonding, tj. mít miminko ihned po vybavení u sebe, někdo naopak raději využije možnost odvést pozornost pomocí VR brýlí a miminko nechat vyšetřit pediatrem hned, jak je to možné. To vše umožňujeme.

Na našich webových stránkách www.brichemven.cz mají ženy možnost si dopředu zvolit služby, o které mají zájem, a my se tak na jejich den D můžeme náležitě připravit. Další z nesporných výhod je jistě to, že žena je ihned po operaci hospitalizována na standardním oddělení (namísto pooperační JIP) a může tak být s miminkem od prvních okamžiků. Všem ženám, které k nám přijdou na císařský řez, také garantujeme možnost využití nadstandardního pokoje, kde mohou pobývat i s doprovodem.Věříme, že naše Centrum pro porod císařským řezem posune standardy porodnické péče a nabídne ženám nejen bezpečné prostředí, ale také osobní a respektující přístup k porodu.